ÖSYM tarafından 31 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) sorulan sorular tartışma konusu oldu. Sınav sorularıyla ilgili kopya iddiası ortaya atıldı.

Sınavın ardından binlerce kişi, Yediiklim Yayınları'nın deneme sınavlarında ve ders videolarında sorulan onlarca sorunun KPSS  2022 sınavında sorulduğunu söyledi.

Deneme kitaplarından ve videolardan paylaşılan görsellerde ise soruların hiç değiştirilmeden direkt KPSS'de sorulduğu görüldü.

Vatandaşların paylaştığı fotoğraflarda, Yediiklim imzasını taşıyan deneme sınavı ile ilgili soruların KPSS'de sorulduğu ve şık seçeneklerinin bile birebir aynısı olduğu görülüyor.

SATIŞI DURDURULDU

Çok sayıda sosyal medya kullanıcısının olayın ortaya çıkmasının ardından Yediiklim Yayınları'nın kitap satışlarını durdurduğunu belirtti. Vatandaşlar CİMER'e başvurduğu ve olaydan şikayetçi olduklarını yazdı.

ÖSYM'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Vahşet! Sitede kedi, köpek katliamı Vahşet! Sitede kedi, köpek katliamı

ÖSYM, sorularla ilgili yaptığı açıklama yaptı. Kurumun açıklamasında ''Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin ortaya atılan iddiaların asılsız olduğu anlaşılmıştır" denildi.

ÖSYM'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 2022-KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri sınavlarının 31 Temmuz Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirildiği belirtilerek, "Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır" ifadelerine yer verildi.