Manisa'da çocuk yaşta tanıştığı kütüphaneyi çok seven 64 yaşındaki Saadet Kaplan, şehirde "Kitapsaray" olarak bilinen İl Halk Kütüphanesi'nin müdavimi oldu. Kütüphane sevgisiyle düğününü de Kitapsaray'da yapan Kaplan, 56 yıllık tutkusunu 2 çocuğu ile 4 torununa da aşıladı.

Şehzadeler ilçesine bağlı Karağaçlı Mahallesi'nde dünyaya gelen Kaplan, 8 yaşındayken ilkokul öğretmeni Engin Evin'in düzenlediği geziyle Kitapsaray ile tanıştı. Çok sevdiği kütüphaneye babasıyla gelmeye devam eden Kaplan, o dönemin şartlarında düğünlerin yapılabildiği Kitapsaray'da evlendi.

Evlendikten sonra da kütüphane alışkanlığını çocuklarıyla sürdüren Kaplan, 56 yıllık tutkusunu torunlarına aktarmaya devam ediyor.

Saadet Kaplan, AA muhabirine 56 yıl önce ilkokul öğretmeni Engin Evin sayesinde tanıştığı İl Halk Kütüphanesi'nin gediklisi olduğunu belirterek, zaruri halleri dışında yarım asrı aşkın süreçte 2 haftada bir kütüphaneye gidip kitap ödünç almaya devam ettiğini söyledi.

Kütüphaneyi ve kitapları çok sevdiğini dile getiren Kaplan, dönemin şartlarında düğünlerin yapılabildiği İl Halk Kütüphanesi'nde dünya evine girdiğini, devamında çocukları Cem ile Ceyda'yı da alıştırdığını anlatarak, "Şimdi de 4 kız torunumla sürekli geliyoruz. Kitap okumayı çok seviyorum, fakat babam okutamadı, köyümüzde olaylar yaşandı, o nedenle okuyamadım. Okumayı çok istiyordum, kendim okuyamadığım için çocuklarımı okuttum, şimdi de torunlarımı okutuyorum." dedi.

- "Düğün salonu olarak burayı seçmemin sebebi kitap sevgim"

Kaplan, 45 yıl önce evleneceklerinde çok sevdiği için düğün salonu olarak Kitapsaray'ı seçtiklerini anımsatarak, şunları kaydetti:

TÜİK'e göre enflasyon yüzde 64, Manisa'da otopark zammı yüzde 150! TÜİK'e göre enflasyon yüzde 64, Manisa'da otopark zammı yüzde 150!

"Buraya geldiğim zaman çok heyecanlanıyorum, gerek kitap sevgisi, düğünümüm burada olması bana daha çok heyecan veriyor. Her gelişimde çocuklarıma, torunlarıma bunları anlatma arzusundayım. Düğün salonu olarak burayı seçmemin sebebi kitap sevgim. Çocuklarıma ve torunlarıma da bunu aşılamaya çalıştım. Kızım Ceyda 42 yaşına girdi. Halen onula her gece yatmadan kitaplarımızı okuruz. Bir buçuk saat kitap okuma saati yaparız. Torunum, kızım ve ben, okumayı çok seviyoruz."

Saadet Kaplan'ın torunları Yağmur ile Deniz de babaanneleriyle düzenli olarak geldikleri kütüphaneyi çok sevdiklerini belirterek, kendilerine bu sevgiyi aşıladığı için babaannelerine teşekkür ettiklerini ifade etti.