5393 sayılı Belediye Kanununun 14'üncü maddesinde yer alan “Büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 100 bin üzerindeki belediyeler, kadınlar ve çocuklar için konukevleri açmak zorundadır” hükmü, aradan geçen yıllara ve her gün kadına şiddet haberlerinin eksik olmamasına rağmen uygulanmıyor. Yönetmelikte tüm büyükşehirlerin ve nüfusu 100 bini geçen belediyelerin kadın konuk evi açması zorunlu tutuluyor. Ancak Türkiye’de halen büyükşehirlerin ve büyük belediyelerin büyük çoğunluğu bu kurala uymuyor. Manisa’da da Büyükşehir Belediyesi ve nüfusu 100 bini aşan 7 ilçe belediyesinin hiç biri bu şartı yerine getirmedi. İçişleri Bakanlığı, belediyelerin bu yönetmeliğin gereğini yetiren getirmesi için harekete geçti. Hazırlanan genelgede, ilgili şartları taşıyan tüm belediyelerin yıl sonunu kadar kadın sığınma evi açması talimatı verildi.

215 BELEDİYENİN ‘SIĞINMA EVİ’ YOK

Bakanlığın 215 belediyeye gönderdiği genelge doğrultusunda, kadın konukevi açma zorunluluğu bulunup, henüz bu konuda çalışması olmadığı tespit edilen belediyelerin bu yılın sonuna kadar kadın konukevlerini hizmete açması gerekiyor. Genelgede, kadına yönelik şiddetle mücadelede kadın konukevlerinin etkisi vurgulanarak valilere, belediyelerin kadın konukevi açmalarına yönelik çalışmalarının takipçisi olmaları, gerekli koordineyi sağlayarak bu alandaki faaliyetlere ilişkin ilerleme raporlarını iki aylık periyotlar halinde Bakanlığa bildirmeleri talimatı verildi.

MANİSA’DAKİ HİÇBİR BELEDİYEDE YOK

Manisa’da kanuni zorunluluk gereği nüfusu 100 binin üzerinde bulunan Yunusemre, Akhisar, Turgutlu, Şehzadeler, Salihli, Soma ve Alaşehir belediyeleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin kadın sığınma evi açması gerekiyor. Ancak Manisa’da herhangi bir belediye henüz bu şartı yerine getirmedi. Özellikle Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bu kuralı yerine getirmemesi, kimi zaman eleştirilere neden oluyor. İYİ Parti Manisa İl Kadın Politikaları Başkanı Fatma Şencel, geçtiğimiz günlerde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Biz, kentimizde şiddet gören kadınların kendilerini evlerinde gibi hissedebileceği, güvenli bir kadın sığınma evi inşa edilmesini istiyoruz. Bu nedenle konuyu Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’ne taşımıştık. 1 yıldır hiçbir geri dönüş olmadı. Manisa, kadın dostu bir kent olmaktan çıkmış durumda, kadınlara verilen hiçbir söz tutulmuyor. Biz bu işin peşini bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.