Reklamı Geç
grand
Manisa
07 Aralık, 2023, Perşembe
 • DOLAR
  27.50
 • EURO
  28.83
 • ALTIN
  1612.6
 • BIST
  8486.96
 • BTC
  27623.550$

RAMAZANIN SON DEMLERİNDE KADİR GECESİ 

14 Nisan 2023, Cuma 16:58

11 ayın sultanı Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Her günü mübarek olan bu ay da Kadir gecesini yaşıyoruz. Kadir gecesi Kur’an-I Kerim’in indirilmeye başlandığı gecedir. 
Cebrail Aleyhisselam aracılığıyla Kur’an-I Kerim Peygamber Efendimiz’e vahyedilemeye başlanmıştır. Kadir gecesi Ramazan’ın 27. gecesi olarak kabuk görse de net bir ifade yoktur. Bunun sebebini bazı alimler , bu durumun gecenin feyzinden istifade etmek için daha uygun olduğunu belirtmişlerdir. Kadir gecesi belli olsaydı müslümanlar sadece o geceye yoğunlaşabilirdi.
Kur’an-ı Kerim de bu gecenin faziletini belirten bir sure vardır. Bu surede Allah şöyle buyuruyor : "Doğrusu biz Kur'ân'ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Melekler ve Cebrail o gecede Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece, tanyerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. " (Kadir sûresi, 97/ 1-5)
 Ramazan ayının son 10 günü sevabını Allah’tan bekleyerek ibadetle geçirmeliyiz. 
Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyuruyor:
“Kadir Gecesi’ni, fazîlet ve kudsiyetine inanarak ve sevâbını yalnız Allah’tan bekleyerek ibadet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakları hâriç- geçmiş günahları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175/760)

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.