Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) tarafından organize edilen ve 150 bin kişinin katılması beklenen Bilim Şenliği yarın başlıyor. 11-14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan şenlikte, her yaş ve eğitim düzeyindeki insana hitap eden onlarca etkinlik yer alacak. Şenliğin ilk gününde ünlü sanatçı Oğuzhan Koç da hayranlarıyla buluşacak.

         MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ataç'ın üniversite ile kenti buluşturma ve Manisa'nın vizyonunu geliştirme çalışmaları kapsamında düzenlenecek 4 günlük Manisa Bilim Şenliği yarın başlıyor. Atatürk Kent Parkı'nda düzenlenecek olan şenlik, 4 ayrı bakanlık ve TÜBİTAK başta olmak üzere 35 ayrı kurum ve kuruluş tarafından destekliyor. Proje yürütücülüğünü üstlenen MCBÜ Proje Koordinasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğr. Gör. Mehmet Nuri Öğüt, şenlikte 91 bilim-sanat atölye çalışması ve sahne gösterisinin sergileneceğini söyledi.

         İKİ AYRI ULUSAL YARIŞMA

         7’den 70’e her kesime hitap edecek olan şenliğe, yaklaşık 150 bin kişinin katılması planlanıyor. Katılımcılar, şenlikte yer alacak olan atölye eğitimleri, gözlem, sergi, sahne gösterileri, tematik bilim oyunları, sanatsal faaliyetler, yarışmalar, seminerler, paneller, öğretmen eğitimleri ve söyleşiler gibi farklı türlerdeki etkinlikler sayesinde kendilerine bilgi birikimi sağlayacak. Proje Koordinatörü Mehmet Nuri Öğüt'ün verdiği bilgiye göre, şenlik çerçevesinde ulusal düzeyde yapay zeka ve akıllı tarım konularında 2 ayrı yarışma yapılacak. Dereceye girenlerle bilgisayar, tablet, akıllı saat gibi ödüller verilecek.

         40 BİN KİŞİ EĞİTİM ALACAK

         Şenlik süresince 40 bine yakın kişinin çok farklı alanlarla kurulacak atölyelerde eğitim alması planlanıyor. Okul öncesi için 10, ilkokul için 23, ortaokul için 47, lise için 33, üniversite için 19, öğretmenler için de 13 ayrı atölye kurulacak. Ayrıca 19 diğer atölyede de farklı alanlarda eğitim verilecek. Atölyelere katılmak isteyenler, https://bilimsenligi.mcbu.edu.tr adaresinden kayıt yapabiliyor. Eğitimlere katılanlarlara sertifikası da verilecek.

         HER NOKTADAN ÜCRETSİZ OTOBÜS

         Atatürk Kent Parkı'nda yapılacak olan Manisa Bilim Şenliği için 4 gün boyunca Manisa'nın her noktasından, ilçelerinden ve çevredeki bazı illerden otobüs kaldırılacak. Büyükşehir Belediyesi organizasyon için 25 otobüs tahsis etti. Milli Eğitim Müdürlüğü de okul servis araçlarıyal il genelinde ilk, orta ve lise öğrencilerini şenlik alanına taşıyacak. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü KYK yurtlarında kalacak öğrencileri, Zafer Kalkınma Ajansı da bazı çevre illerden şenliğe katılmak isteyenleri getirecek.

         ATATÜRK KENT PARKI'NA 120 ÇADIR KURULACAK

         Atatürk Kent Parkı'nın tamamı 4 gün boyunca bu organizasyon için kullanılacak. Bu süreçte parka 18'er metrekare genişliğinde 120 adet çadır kurulacak. Diğer çadırlar ise 9 metrekare olacak. Bu çadırlarda yarışmalar yapılacak, eğitimler verilecek ve projeler sergilenecek. Yunusemre Millet Çarşısı Konferans salonu ise şenlik kapsamındaki panel ve konferanslara ev sahipliği yapacak.

         AMAÇ ÜNİVERSİTE İLE HALKI BULUŞTURMAK

         Manisa Bilim Şenliği, Ege Bölgesi'nde ilk olma özelliği taşıyor. Daha önce böylesine kapsamlı bir bilim şenliğinin örneği yok. Geleneksel hale getirilmesi hedeflenen Bilim Şenliği'nin ilk etapta ulusal, ardından uluslararası bir kimliğe kavuşturulması planlanıyor. Şenliğin öncelikli hedefi, Manisa'da üniversite ile toplumu bütünleştirmek. Ayrıca MCBÜ'nün vizyonunu geliştirmek ve Manisa'yı bir çok alanda olduğu gibi eğitim ve  bilim alanında da dünyaya tanıtmak.