Manisa'da son dönemde radyoaktif ölçümlerin yüksek çıktığı iddiaları, 'çernobil' türü bir facia endişesine neden oldu. İddialar sonrasında Köprübaşı İlçesi'ne bağlı Kasar Köyü'nde daha önce kullanılan uranyum maden ocağının durumu yeniden gündeme geldi. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, konuyla ilgili TBMM'de araştırma komisyonu kurulmasını talep etti. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da soru önergesi hazırladı.

Manisa’da kurban satış noktalarında ilaçlama çalışması Manisa’da kurban satış noktalarında ilaçlama çalışması

         NÜKLEER DENETLEME KURULU: SORUN YOK

         Manisa’da bir süredir devam eden radyoaktif hareketlilik yaşandığı iddiaları ilgili kesimleri harekete geçirdi. Geçen ay Ekşisözlük’te bir kullanıcı "Manisa'da olağandışı radyoaktif hareketi gözlemledim. Sebebini merak ediyorum. Şu anda Avrupa'da tespit edilen en yüksek radyoaktife seviyesi Türkiye'de” diyerek gündeme getirmiş ve yetkililerden konuyla ilgili açıklama talebinde bulunmuştu. Nükleer Denetleme Kurulu, dolaylı yollarla yaptığı açıklamada olağandışı bir durumun yaşanmadığını, sadece bir sensörün bozulmasından kaynaklanan sıkıntı olduğunu açıkladı. Ancak endişeler giderilemedi.

         NORMALİN 140 KATI FAZLA RADYASYON ÖLÇÜLDÜ

         2014 yılında Köprübaşı İlçesi'ne bağlı Kasar Köyü'nde daha önce kullanılan uranyum maden ocağında normal değerlerin 140 katı radyasyon ölçen üç kişilik ekibin içinde yer alan gazeteci olan Özer Akdemir, "Bu ölçümleri yorumlayan bilim insanları 'tam bir felaket' demişti" hatırlatmasında bulundu. Tartışmaların yeniden gündeme gelmesi üzerine milletvekilleri konuyu TBMM'ye taşıdı. CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, TBMM'de iddiaları incelemek üzere bir araştırma komisyonu kurulması talebinde bulundu. İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray da iddialarla ilgili soru önergesi hazırladı.