CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ahmetli'de çiftçilerin sorunlarını dinledi. Bir çiftçi eskiden tarımla uğraşmanın çok itibarlı olduğunu, şimdi ise zarar ettiklerini anlatırken "Eskiden çiftçilik yapanlar, öğretmene, memura kız vermiyordu! 'Benim kızıma nasıl bakacak' derdi. Ama artık halimiz herkesten beter oldu" ifadelerini kullandı.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, bir dönem Manisa’nın en önemli tarım ürünlerinden biri olan tütünle ilgili gelişmeleri öğrenmek üzere Ahmetli İlçesinde tütüncülük yapan çiftçilerle bir araya geldi. Başevirgen, yaptığı görüşmelerele ilişkin değerlendirmesinde, "Bundan 3-5 yıl öncesine kadar Türkiye’nin en fazla tütün üreten ili olan Manisa, şimdilerde Denizli’nin gerisinde kaldı. Manisa tütünü dünyanın en kaliteli tütünleri arasında sayılıyor. Fakat geçmiş yıllara oranla üretim çok azalmış durumda. 2013 yılında 27 bin ton civarında olan üretim miktarı, 2021 yılında 15 bin tona düştü. Bu yıl ise rekoltenin daha düşük olacağı tahmin ediliyor” diye konuştu.

BİRKAÇ SENEYE TÜTÜN EKEN KALMAZ

Kula Kaymakamının görev yeri değişti Kula Kaymakamının görev yeri değişti

Tütün üretiminde sözleşmeli ekim yapıldığını ancak üreticinin gerçekte ürünün maliyetinin ne olacağını ve kaç liraya satılacağını bilemediğini belirten Başevirgen, "Tamamıyla firmaların insafına bırakılmış durumdalar. Eğer tütün üreticileri kaderine bırakılırsa birkaç seneye üretim yapacak, kimse kalmaz. Zaman kaybetmeden, iktidarın üreticilerimizin taleplerine kulak vermesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. Başevirgen'in verdiği bilgiye göre, bir üretici "Gübreyi atamadık, ilacı atamadık, mazot pahalı olduğu için araları süremedik, çapayı yapamadık. 10 dönüm tarlam var. Eskiden buradan aldığımız ürünle düğünümüzü yapardık. Şimdi ise 10 dönümden para kazanma ihtimalimiz yok" diyerek yaşanan durumu özetledi.

ESKİDEN MEMURA KIZ VERİLMEZDİ

Bir başka üretici ise çiftçiliğin eskiden çok itibar gördüğünü söyleyerek, “10 dönüm pamuk eken traktörünü alıyordu, ertesi sene arabasını da alıyordu. Hatta sonraki sene hacca gidiyordu. Benim yaşımdakiler bilir. Çiftçilik yapanlar, öğretmene, memura kız vermiyordu. Benim kızıma nasıl bakacak derdi. Kırmızı motoru olmayan, çiftçinin kızını alamazdı. 10 dönüm tütün ektin mi, 10 dönüm pamuk ektin mi 10 dönüm bağın oldu mu kırmızı motor alabiliyordu. Motoru olanın geçim derdi olmaz, kız alması da sorun olmazdı. Ama artık halimiz herkesten beter oldu” diye konuştu.

'ÜZÜMÜ, PAMUĞU, TÜTÜNÜ ELİMİZDEN ALDILAR'

Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in tütün üreticilerini ziyaretine eşlik eden Ahmetli Ziraat Odası Başkanı Adnan Ünsal ise, “Ahmetli ilçemizin nüfusu 1990 da 23 bin 500 civarındaydı. Bugün 18 bine düştü. Üzümü, pamuğu, tütünü elimizden aldılar. İnsanlarımız büyükşehirlere göçtü. Bugün pamuk ekin diye yalvarıyorlar ama ekilecek yer yok. Zamanında bize ektirmediler, insanlar bağ dikti. Pamuk şimdi 30 lira, bazıları bağlarını söküyor yer açmak için. Yunanistan’dan pamuk alıyorlardı. Çin’in pamuğu yasaklandı, zehirli madde var diye. Şimdi pamuk ekilecek, yarın pamuk bollaşacak para etmeyecek. Önümüzü göremiyoruz” şeklinde konuştu.