CHP Manisa Milletvekili Vehbi Bakırlıoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na soru önergeleri verdi. Bakırlıoğlu, önergesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılında okullardaki temizlik görevlisi kadro sayısında kısıtlamaya gidilmesini meclis gündemine taşıyarak kadro sayısının neden düşürüldüğünü sordu.

         KADRO 90 BİN KİŞİ, ÇALIŞAN 42 BİN KİŞİ

         Önergesinde, "MEB’e 2019-2020 eğitim öğretim yılında 20  bin güvenlik görevlisi, 60 bin temizlik personeli olmak üzere toplam 80 bin kadro ayrılmıştı. 2020-2021 eğitim öğretim yılında 20  bin 500 güvenlik görevlisi, 69 bin 500 temizlik personeli olmak üzere toplam 90 bin kadro ayrılmıştı. Oysa Milli Eğitim Bakanı soru önergemize verdiği cevapta 2021-2022 eğitim öğretim yılında kendilerine ayrılan kadro sayısının 42 bin olduğunu söylüyor" ifadelerini kullandı.

         OKULLAR AÇILINCA SAYI YARIYA DÜŞTÜ!

         Geçen yıl 90 bin olan temizlik personeli kadro sayısının 42 bine düşürüldüğünü belirten Bakırlıoğlu, "Okullarda yüz yüze eğitime başlanılması nedeniyle İŞKUR’un Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında temizlik işleri için daha fazla personel çalıştırılması gerekirken bu yıl tam tersine düştü. Okulların kapalı olduğu dönemde İŞKUR tarafından MEB’e 90 bin kadro ayrılırken, okullar açıkken 42 bin kadro ayrılması anlaşılır gibi değil" şeklinde konuştu.

         MANİSA'DA KADRONUN 3'TE 2'Sİ BOŞ

         Manisa'da ise geçen yıla oranla okullardaki temizlik görevlisi sayısında 3'te 2'lik bir düşüş olduğuna işaret eden CHP'li Bakırlıoğlu, "Manisa’da geçen yıl 900 olan temizlik elemanı kadro sayısı bu yıl 308’e düşürülmüş. Bu durum okullarda ciddi sorunlara nede olacaktır. Şu anda salgının en büyük yayılma merkezi okullar. Böyle bir ortamda temizlik elemanı kadro sayısında kısıtlamaya gidilmesi yanlıştır ve bu durum iş bilmezliğin, iktidarın süreci yönetemediğinin göstergesidir" diye konuştu.

         VELİLERİN SIRTINA YENİ EKONOMİK YÜK

         Pandemi koşullarında yüz yüze eğitim başladığını ve bu koşullarda en önemli konunun hijyen ve okulların temizliği olduğunu ifade eden CHP'li Bakırlıoğlu, temizlik personeli sayısının düşmesiyle birlikte sorunun okul idareleri ile okul aile birlikleri vasıtasıyla çözülmeye çalışılacağını, bu durumun da velilere ekonomik olarak yeni yükler getirileceğini sözlerine ekledi.