Manisa'nın Saruhanlı İlçesi, hergün değişen çehresi ve modern belediyecilik anlayışıyla Türkiye'de örnek gösterilen yerleşim yerlerinden biri haline geldi. Çiftçiye ücretsiz mazot, dar gelirliye her ay kırmızı et gibi ileri düzeyde 'sosyal belediyecilik' sergileyen Belediye Başkanı Zeki Bilgin, 5-6 sene içinde kimsenin tahmin edemeyeceği kadar gelişmiş bir ilçe olacaklarını belirtti. Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, Dindar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu üyesi Furkan Dindar ile Hür Işık ve Manisa Manşet Gazetesi ekibini konuk etti. İlçede son yıllarda yaşanan değişimi anlatan Bilgin, Saruhanlı'nın metropol ilçe olmamasına karşılık Türkiye'nin tüm illerinden nüfus barındıran kozmopolit bir yerleşim yeri olduğunu, birkaç yıl öncesine kadar nüfusu sürekli azalan ilçenin, son yıllarda yeniden canlandığını ve nüfusun da artmaya başladığını söyledi. Bilgin, çok kısıtlı bütçeye rağmen birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini kaydetti.

'DESTEK DEĞİL, ENGEL OLUNUYOR'

2019 yeler seçimlerinde Saruhanlı Belediye Başkanı olarak seçilen Zeki Bilgin, 15 milyon TL borçla aldığı belediyede bir yandan borç kapatıp personel maaşlarını düzenli ödediklerini, diğer yandan da sosyal belediyeciliğin gerektirdiği tüm işleri yaptıklarını ifade etti. Belediye gelirlerinin çok üzerinde giderleri  olduğunu belirten Bilgin, "Şu anda belediyemize ait bazı gayrimenkulleri satarak hizmetlerimizi aksatmadan yerine getiriyoruz. Hükümetten veya başka yerden destek almıyoruz, tam tersine elimizi kolumuza bağlıyorlar. Tüm halka hitap eden hizmetler yapıyoruz. Kısa sürede ilçenin çehresini değiştirdik" diye konuştu.

İHTİYACI OLANA ÜCRETSİZ TRAKTÖR VE MAZOT

Yaptıkları hizmetleri anlatırken, Saruhanlı'da yaşayan birçok kişinin tarlası veya bahçesi olduğunu belirten Bilgin, "Şantiyemizde 18 traktörümüz var. Cumartesi ve pazar günü traktörü olmayan veya arızalı olana bunları ücretsiz veriyoruz, hem de mazotuyla birlikte. Şu anda 10 dönüm ve altında arazisi olan dar gelirli çiftçimize 50 litre ücretsiz mazot veriyoruz. Üreticilerimize buğday tohumu verdik, zeytin üreticisine zeytin kasası dağıttık. Kömür ve odun dağıtıyoruz. Park ve bahçelerin budama yaptığımız ağaçlardan çıkan odunları ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıtıyoruz. Yine ihtiyacı olan vatandaşlarımıza giyim yardımı yapıyoruz" şeklinde konuştu.

2 BİN 500 AİLEYE SOSYAL YARDIM

Amaçlarının her alanda vatandaşın ihtiyaçlarına imkanlar ölçüsünde katkı sunmak olduğunu vurgulayan Saruhanlı Belediye Başkanı Bilgin, Türkiye'de benzerine pek rastlanılmayan sosyal sorumluluk projeleri de gerçekleştirdiklerini belirterek, "2-5 yaş arası çocuklarımıza süt dağıtımı gerçekleştiriyoruz. İnsanlarımız son yıllarda et alamıyor, alabilenler gramla alıyor. Kırmızı et dağıtımına başladık. Haftanın 2 günü sabahları işe gidenlere çorba dağıtıyoruz. Bizden önce 15 yıl AK Parti yönetimi vardı; 60 eve  sosyal yardım gidiyordu, şimdi 2 bin 500'den fazla eve sosyal yardım gidiyor. Belediyecilikte yapılması gereken ne varsa yapıyoruz. Ya yeni bir yol buluyoruz, ya da yeni bir yol açıyoruz" ifadelerini kullandı.

İLÇEYE TARIM OSB VE ÜNİVERSİTE GELİYOR

Sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra halen 1.5 kişilik yüksekokul binası ve gençlik merkezi inşaatlarının devam ettiğini, 20 milyon TL'ye mal olacak bu projelerin esnafa da can suyu olacağını kaydeden Bilgin, "Şartlarımızı zorlayıp ilçemiz için en iyi projeleri hayata geçiriyoruz. Halkın malını yine halkın hizmetine sunuyoruz. 5-6 yıl içinde Saruhanlı'yı kimse tanıyamayacak. Develi Mahallesi'nde 8-10 bin dönüm alanda Tarım Organize Sanayi Bölgesi projesi var, bu alanda bir de vakıf üniversitesi yapılacak. Proje son aşamada" dedi.

'YOĞUN BAKIMDAYKEN MÜFETTİŞ GELDİ''

Başkan Ergün'den Manisa TSO Başkanı Yılmaz'a tebrik Başkan Ergün'den Manisa TSO Başkanı Yılmaz'a tebrik

Hergün sabah 5:30'da kalktığını ve akşam ilerleyen saatlere kadar çalıştığını belirten Bilgin, bürokratik ve siyasi engellere takılmamaları durumunda birçok başka projeleri de hayata geçireceklerini ifade etti. Bilgin, "Ben önceki yıl ağır bir kovid geçirdim. Hastanede, yoğun bakımda yatıyorum, burası müfettiş dolu. Başka birşey söylememe gerek var mı! Saruhanlı'ya en son 1989 yılında mülkiye müfettişi gelmiş bizden önce. Bana 1.5 yıl içinde 3 kez müfettiş geldi, son seferinde 5 kişi geldi. Sanki İstanbul Büyükşehir Belediyesi! Birilerinin önü açılırken, birilerinin önüne set koyulması doğru değil.

'VATANDAŞ NE OLUP BİTTİĞİNİ GÖRÜYOR'

Göreve geldiğimizde bazı köylerde taşımalı sistemden kapatılmış okulları insanların hayır yapacağı, nişan, düğün yapacağı mekanlar yapalım dedik. Buralar zaten daha önce belediyeye tahsis edilmiş. 3 gün sonra tahsisleri iptal ettiler. Bunun gibi daha neler var. Nereyi istesek ret! Paşaköy'de bir hayır yeri var, halısaha var, orası hazinenin. Orayı bizden alıp il spor müdürlüğüne verdiler. Biz oraya hayvan kesimhanesi ve kır düğün salonu yapacaktık. Biz yapmayalım diye elimizden aldılar. Okulun içinde düğün salonu vardı, onun da sözleşmesini feshettiler. Vatandaş ne olup bittiğini görüyor. Yapılan bu engellemeler bizi büyütüyor aslında. Yüzde 56 ile seçildik, yapılan son kamuoyu yoklamalarında yüzde 70'lere yakın desteğimiz var. Bazı arkadaşlar, 'oyların hepsini mi alacaksın' diye espri yapıyorlar.

'İLÇEDE ADINI BİLMEDİĞİM KİŞİ YOK'

Özel hayatım neredeyse hiç yok. Geçen yıl yarım saat bile tatil yapmadım. Belediyeyi kazanmak için çok çalıştık. İlçe belediyesi bizde değil, Büyükşehir değil, iktidar değiliz. Vatandaş bizi neden tercih etsin? Bir fark yaratmamız gerekirdi. 2014 seçimlerinin ertesi günü 'adayım' dedim, çıktım yollara. Ben insanlara dokundum, onların da bana dokunabileceğini gösterdim. AK Parti'nin kalesi olan yerlerde birinci oldum. Herkesi tanırım; adını, soyadını, ya da lakabını bilirim. Bunları yapınca başarı kaçınılmaz. Düğün, nişan, cenaze, hasta bırakmadım, heryere gidiyorum."