MASKİ’den o iddialar için cevap geldi MASKİ’den o iddialar için cevap geldi
Yusuf Böyük

Manisa şehir merkezinde bir türlü giderilemeyen alt yapı sorunları, beraberinde otopark sorunu ve kaldırım işgalini getiriyor. Kentin en işlek cadde ve sokaklarını bünyesinde bulunduran Şehzadeler Belediyesi, özellikle kaldırım işgali konusunda duyarsız esnaflara göz açtırmıyor. Vatandaşın bu yöndeki şikayetlerini en aza indirmek için zabıta ekipleriyle devamlı denetim halinde olduklarını belirten Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Bilal Demir, "Kaldırım işgali konusunda çok ciddi bir mücadele yürütüyoruz" dedi.
KURALLARA UYMAYANA 427 TL PARA CEZASI
Hem vatandaşın hem de esnafın mağdur olmaması için çalıştıklarını belirten Demir,
"Pandemi şartlarından dolayı esnafımız zor günler geçirdi. İşlerini en rahat şekilde yapmalarını istiyoruz ancak diğer yandan vatandaşın da mağdur edilmemesi gerekiyor. Kaldırımlar için belirlenen kurallar var. Yeme içme yerlerinde 2 metre, diğer esnafta da 60 santimetrelik bir açık alan kullanma izni var. Ancak bu sınırları aşanları önce uyarıyoruz, uyarıları dikkate almayanlara ise 427 TL para ceza uyguluyoruz. Kuralları çiğnemeyi adet haline getirenlere, iyi niyeti suistimal edenlere müsamaha göstermiyoruz" diye konuştu.

EN ÇOK ŞİKAYET KAHVEHANELERLE İLGİLİ
Kaldırım işgali konusunda daha çok kahvehane ve çay ocaklarıyla ilgili şikayetler aldıklarını anlatan Demir, "Manisa malum sıcak bir bölge, insanlar özellikle yaz aylarında dışarda oturmak istiyor. Biz de belediyeler olarak bu konuda elimizden gelen kolaylığı gösteriyoruz. Bazı yeşil alanları kahvehane ve çay ocakları işgaliye ücreti ödeyerek kullanıyor. Vatandaş
da özellikle akşam saatlerinde gelip açık havada çayını, kahvesini yudumluyor. Böylece bu alanlar canlı ve güvenli bölgeler haline geliyor. Ancak izin verilmeyen ve vatandaşın hayatını zorlaştıran alanları işgal edenlere karşı gerekli yaptırımı uyguluyoruz" şeklinde konuştu.