SİBO nun kronik bir hastalık olduğu kabul edilip, tedavisinde uzun vadeli başarı için, bağırsak disbiyozunu ele alarak sindirimi iyileştiren kombine bir tedavi planlanır. Tedaviye; sibo diyeti, doğru probiyotikler, aşırı bakteri çoğalmasını baskılamak amaçlı antibiyotikler ( bunun yanı sıra kekik yağı, sarımsak ve çörek otu yağı gibi doğal destekler) vitamin ve mineral takviyeleri dahil edilir. Sibo Diyeti, karbonhidrat içeriği yüksek besinleri elimine eden FODMAP Diyeti ve Spesifik Karbonhidrat Diyeti (SCD) örüntüsüne uygun olan eliminasyon diyetinin iyi yanıtları vardır. Bu nedenle tedavisi bir anda ve hızlı bir şekilde gerçekleşmez. 

Sibo Diyeti Nedir?

Sibo Diyeti, beslenmeden işlenmiş ürünlerin çıkarıldığı elimine edilmiş besinler dışında takviye vitaminleri de içeren bütünsel bir diyettir. Bağırsaktaki emilim yetersizliklerinden dolayı A,D,E,K, B12 vitaminleri ve Demir emilimi yetersizliği görülebilir. Bu nedenle tedavi sürecinde  SİBO hastalarına vitamin mineral takviyeleri önerilir. Bağısak inflamasyonu söz konusu olduğundan, antiinflamatuar özellikleteki omega-3 yağ asitleri diyete mutlaka eklenir.

Yapılan çalışmalarda bakterileri besleyen karbonhidratları kısıtlayan beslenme modellerinin  Sibo ve IBS (İrratabl Bağırsak Sendorumu) semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Bunlar düşük FODMAP   olarak isimlendirilen bazı kısa zincirli karbonhidratlar olarak (fermente olabilen oligosakkarit, disakkarit, monosakkarit, ve polioller )olarak bilinir. FODMAP Diyeti olarak da bilinen bu beslenme şeklindeki besinlerin ayrımını aşağıda bulabilirsiniz.   

Yüksek FODMAP içeren besin örnekleri :

·         Mercimek , fasulye, nohut ve bakla

·         Buğday, çavdar ve arpa

·         Agave şurubu, ksilitol, sorbitol ve yüksek fruktozlu mısır şurubu dahil olmak üzere doğal ve yapay tatlandırıcılar, pekmez

·         İnek, koyun,keçi ve manda sütü

·         Peynir veya dondurma gibi süt ürünleri

·         Soğan, sarımsak, enginar, lahana ve karnabahar, pırasa gibi bazı sebzeler

·         Elma, armut, ve sert çekirdekli meyveler (şeftali, erik, kayısı, hurma,nektarin,erik)

·         Kuru meyveler, meyve suları ve enerji barları

Düşük FODMAP içeren besin örnekleri :

·         Et, kümes hayvanları, balık, deniz ürünleri ve yumurta

·         Pirinç, yulaf, mısır unu, kinoa

·         Yeşil fasulye, kabak, domates, marul ve salatalık dahil bir çok sebze türü

·         Patates, tatlı patates, havuç gibi nişastalı sebzeler,kestane

·         Yaban mersini, çilek, üzüm, kavun ve portakal,limon gibi birçok meyve türü

·         Keten tohumu,ay çekirdeği,kabak çekirdeği,susam,ceviz ve chia

·         Laktozsuz süt ürünleri

 

SİBO tanısı almış iseniz  hekiminiz ve diyetisyeninizin  desteği ve danışmanlığında  bu süreci daha rahat geçirebileceğinizi unutmayın…