Azize Meral

Kasım ayı tüm dünyada Akciğer Kanseri ile Mücadele Ayı olarak kabul ediliyor. Akciğer kanserine yakalananların yüzde 95'inin sigara kullananlar olduğunu belirten uzmanlar, en yaygın kanser türü olan bu hastalığın minimum düzeye indirilmesi için sigarayla mücadelenin en üst düzeyde yapılması gerektiğini belirtiyor. Manisa Özel Grandmedical Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamide Aydoğan, sigara içen birisinin başka hiçbir sebep aramadan akciğer kanseri olabileceğini kabullenmiş olması gerektiğini belirterek, "Sigara sadece akciğerlerle kalmıyor; ağzın içini, yutak, gırtlak ve tüm solunum yollarını kalıcı olarak olumsuz etkiliyor. Sigara dumanında çok değişik kimyasal yapılar var. Sigara içen bir kişi, birçok toksik maddeyi bir nefeste almış oluyorlar. Akciğer kanserinin yanı sıra, akciğerlerde kalıcı hasara neden olan sigara KOAH ve astımın tetiklenmesi gibi birçok akciğer hastalığını etkiliyor" diye konuştu.

PASİF İÇİCİLER DE RİSK ALTINDA

Akciğer kanseri açısından pasif içi-cilerin de aktif sigara kullananlar gibi risk altında olduğunu belirten Aydoğan, 'light' olarak tabir edilen ve şekil olarak ince sigaraların riski azaltmadığını kaydetti. Sigaranın bırakılmasıyla birlikte akciğerlerin kendilerini yenilediğini ve kanser riskinin azaldığını anlatan Aydoğan, "Diyelim ki 20 yıl önce sigarayı bıraktınız, sizin kadar sigara içen birisiyle yan yana geldiniz. Sigara içmeye devam edenin riski size göre 10-12 kat daha fazla. 10 yıllık bırakma süresinden sonra akciğer kanserine yakalanma riski 10 kat azalıyor ama riskiniz hiç sigara içmeyene göre hala yüksek. Onun için sigarayı bırakmaktansa sigaraya hiç başlamamak en iyisi" şeklinde konuştu.

NARGİLE SİGARADAN DA ZARARLI

Uzm. Dr. Hamide Aydoğan'ın verdiği bilgiye göre, , her 5 ölümden 1'i akciğer kanserinden kay-naklanıyor. Akciğer kanseri tüm kanserler içinde hayatta kalma oranı en düşük olanı, aynı zamanda Türkiye’deki kanser ölümlerinin de en yaygın türü. Ancak bu ölümlerin çoğu sigaranın vaktinde bırakılması ile önlenebilir. Sigara dumanında 5 bin 300’den fazla kimyasal madde mevcut. Bu kimyasal maddelerden bugüne kadar 70’den fazlası, kanser yapıcı etkiye sahip maddeler olarak tanımlandı. Kanser oluşumunda etkili bu maddeler, puroda ve nargilede sigaradan daha fazla, dumansız tütün ürünlerinde ise sigaradan daha az ama mevcut.

HER YIL SİGARADAN 8 MİLYON KİŞİ ÖLÜYOR

Uluslararası verilere göre, tüm dünyada 15 yaş üstü 942 milyon erkek, 175 milyon kadın sigara içiyor. Sigara içme oranları 15 yaş altı gençlerde her yıl giderek artıyor. Her yıl tütün nenediyle yaklaşık 8 milyon insan hayatını kaybediyor. Bu ölümlerin 6.3 milyonu aktif sigara içmeye, 884 bini ise pasif içiciliğe bağlı. Akciğer kanseri başta olmak üzere baş, boyun, boğaz kanserleri gibi ön-lenebilir kanserlerin yüzde 80'i tütün kullanımı ile ilişkili. Günde 4’ten az sigara içenlerde kanser riski 5 kat artarken günde 10 adet içenlerde 20 kat artıyor.