Facia sonrasında açılan dava 8 yılın ardından, geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Sanıklar, 301 can için toplam 5.5'ar yıl hapis cezası aldı. Aileler kararı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. 194 madenci ailesi ise henüz tazminatlarını alamadı.

         Cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçen Soma Faciası'nın üzerinden 8 yıl geçti. Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında yaşanan patlamada 787 işçi yer altında kalmış, bu işçilerden 301'i kurtarılamayak hayatlarını kaybetmişti. Kaza sonrasında sorumluların yargılanması ve madenci ailelerinin mağduriyetlerinin giderilmesi süreçleri çok tartışmalı geçti.

         301 CANA KARŞILIK 5.5 YIL HAPİS

         Olayda kusuru bulunanlara yönelik dava 2018 yılında sonuçlanmış, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi 23 duruşma sonrasında patron Can Gürkan'a 15 yıl, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Ramazan Doğru'ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdür Yardımcısı İsmail Adalı'ya 22 yıl 6 ay, İşletme Müdürü Akın Çelik'e 18 yıl 9 ay, Maden Mühendisi Ertan Ersoy'a 18 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. Aralarında Can Gürkan'ın babası Alp Gürkan'ın da bulunduğu 37 kişi ise beraat etmişti. Buna göre patron Can Gürkan, infaz yasası gereği toplam 5 yıl 5 ay hapis yatacaktı. İstinaf, kararı onarken, Can Gürkan'ı da tahliye etti.

         ÜYELER DEĞİŞTİ KARAR ONANDI

         Yargıtay 12. Ceza Dairesi ise oy birliğiyle sanıklara verilen cezayı az bularak kararı bozdu. Yüksek mahkeme, patron Can Gürkan'ın da aralarında bulunduğu dört sanığa olası kastla 301 kez öldürme ve 162 kez yaralama suçundan ceza verilmesi gerektiğine hükmetti. Bunun üzerine dava Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlandı. Yerel mahkeme ilk kararında direndi, Yargıtay'ın talebini yerine getirmedi. Ancak bu süreçte Yargıtay'daki 5 üye hakimden 3'ünün görev yeri değiştirildi. Dosya yeniden Yargıtay'a geldiğinde, bu kez eski iki üye yine cezaların artırılmasını isterken, yeni üyeler yerel mahkeme kararının onanması  yönünde oy kullandı. Böylece yerel mahkeme kararı 2'ye karşı 3 oyla onanmış oldu. Maden Şirketi'nin sahibi Can Gürkan'ın cezaevinde kalacağı toplam süre 5 yıl 5 ay olarak kesinleşti.

         DAVA ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞINDI

         Yargıtay'ın yeni kararı sonrasında, müşteki ailelerin avukatlarından Can Atalay, "Bu yargılamada neyin nasıl olduğu açık şekilde ortaya çıktı. Tanıkları dinleyen, keşfi yapan, madeni herkesten iyi öğrenen mahkeme heyeti son anda değiştirildi. Yeni üç üyenin girmesiyle yerel mahkemenin kararı onandı. Bu yargılama yeniden yapılmalı. Çünkü siyasi nüfuz ve maddi olanaklar kullanıldı. Türkiye, bir nebze olsun demokratikleştiğinde bunlar ortaya çıkacaktır" derken, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacaklarını belirtti. Ancak Can Atalay, kısa süre önce sonuçlanan Gezi Davası kapsamında 18 yıl hapis cezası alarak tutuklandı. Diğer avukatlar, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

         194 AİLE TAZMİNATLARINI ALAMADI

         301 madencinin hayatını kaybettiği Soma faciasında yakınlarını kaybeden ailelerden önemli bir bölümü de olayın üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hala maddi ve manevi tazminatlarını alamadı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun soru önergesine cevap veren Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  hayatını kaybeden 301 madenci için Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü aleyhine 682 dava açıldığını ve yargılama süreci devam ettiği için tazminat alamayanların sayısının 194 olduğunu kaydetti.