IMG-20230105-WA0020

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi, şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarına tedavi sürecinde terapi hizmeti de sunuyor. Ergoterapistler, hastaların kendi hayatlarını sürdürebilmeleri için gerekli eğitimi veriyor.

Sarıgöl'de yerinde bilgilendirme Sarıgöl'de yerinde bilgilendirme

EN GELİŞMİŞ YÖNTEMLER KULLANILIYOR

Manisa'da 1539 yılında açılan Hafsa Sultan Şifahanesi yüzyıllarca devam eden tedavi hizmetini halen Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi olarak sürdürüyor. 484 yıllık tecrübeye sahip hastane, akıl ve ruh sağlığı hastalıklarının tedavisinde dünyanın en gelişmiş yöntemlerini kullanıyor. Hastane bünyesindeki Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nde tedavi gören şizofreni ve bipolar bozukluk hastalarının tedavilerinde de uzun vadeli ve etkili yöntemlerler uygulanıyor. Hastane Başhekimi Uzm. Dr. Cengiz Cengisiz, biyopsikososyal açıdan değerlendirdikleri bu bireylere bütüncül bir bakış açısıyla hizmet verdiklerini söyledi.

TERAPİYLE KENDİ İŞLERİNİ YAPABİLİYOR

Hastane bünyesinde yürütülen çalışmalar bir video yoluyla kamuoyu ile de paylaşıldı. Bir anne oğlunun tedavi sürecini şöyle anlattı: "Oğluma on yıl önce şizofreni tanısı kondu. Taburcu olurken bize Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi'nden bahsettiler. Oğlumu alıp gittim. Güler yüzle karşıladılar. Psikiyatri doktoruyla görüştük, ilaçları yazdırdık. Tahliller için kan alındı, iğnesini yapıldı. Bize sosyal haklarımızı anlattılar. Oğlumun günlük işlerini yapabilmesi için ergoterapistler oğluma eğitimler verdi. Oğlum artık işlerini yapabiliyor, kendi hayatını sürdürecek kadar eli işlere eriyor. Sağ olsunlar çok yardımcı oldular.”IMG-20230105-WA0021