Şase yapan tırın kupası yanarak kullanılamaz hale geldi Şase yapan tırın kupası yanarak kullanılamaz hale geldi

Manisa Özel Grandmedical Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Figen Gülcan Okol, çocukların sağlıklı ve başarılı bir eğitim için kahvaltı yapmadan okula gitmemeleri gerektiğini vurguladı. Velilerin bu konuda dikkatli olması gerektiğini belirten Okol, "Çocuklar en azından her sabah bir yumurta yemeli" dedi.


Okul dönemi, çocukların öğrenmeye ve öğrendiklerini saklamaya yönelik olarak zihinsel aktivitelerinin arttığı önemli bir süreç. Teneffüs saatlerinde ise fiziksel aktiviteleri arttığı için enerji gereksinmeleri de artıyor. Bununla birlikte, büyüme ve gelişme sürecinin devam ediyor olması da enerji ihtiyacını etkileyen önemli bir diğer etmen. Uzmanlar, çocukların özellikle okul dönemlerinde doğru  beslenmeleri gerektiğini vurguluyor. Grandmedical Beslenme ve Diyet Uzmanı Figen Gülcan Okol, her çocuğun güne mutlaka sıkı bir kahvaltıyla başlaması gerektiğini vurguladı.

KAHVALTIDA YUMURTA MUTLAKA OLMALI
Okol, "Kahvaltıda yumurta çocuklar için en önemli besin kaynağıdır. Çünkü, bilgi beyinde protein formunda depolanır. Güçlü hafıza için 'kolin'e ihtiyaç duyulur. En iyi kolin kaynakları da yumurta ve balıktır" diye konuştu. Çocukların kuşluk ve ikindi ara öğünlerinde tüketmeleri için beslenme çantalarına ceviz, fındık ve çeşitli meyveler konabileceğini anlatan Okol, "Öğle yemeği ve akşam yemeği de atlanmamalıdır. Bu iki ana öğün hem kaliteli protein hem de kaliteli karbonhidrat içermelidir" şeklinde konuştu.

FARKLI RENKLİ BESİNLER TERCİH EDİLMELİ
Beslenme ve Diyet Uzmanı Figen Gülcan Okol'a göre, imkanlar ölçüsünde haftada birkaç kez balık yenmesi çok önemli. Bu arada porsiyonlarda farklı renklere sahip sebze ve meyvelerin bulunması da, besinlere rengini veren her bir biyoaktif bileşenin o besine farklı bir renk kazandırması ve her birinin sağlık üzerine etkisi bir diğerinden faklı olması nedeniyle tercih edilmeli. Beslenmede, B vitamini içeren gıdaların ihmal edilmemesi gerekiyor. Çünkü B vitamini yetersizliği, beraberinde konsantrasyon kaybı, depresyon, hafıza zayıflığı, stres düzeyinde artış ve huzursuzluğa neden oluyor. Özellikle okul çağındaki çocukların yeterli oranda bulgur, sebze, et, balık, kuruyemiş ve süt ürünü tüketmesi gerekiyor.

D VİTAMİNİ İÇİN YETERLİ ORANDA GÜNEŞ ŞART
D vitamininin ise hafıza ve beyin fonksiyonları için gerekli olduğunu vurgulayan Okol, "D vitamini yetersizliği olan çocuklarda kısa süreli hafıza etkilenirken, yaşlılarda demans (bunama) görülme sıklığının arttığı saptanmıştır. En iyi D vitamini kaynağı güneş ışığıdır ama cam arkasından değil, doğrudan güneş görerek. Demir yetersizliğinde de hem duygu durumu düşer hem de düşünceler bulanır. Bu konuya da dikkat etmek gerekir. En iyi demir kaynakları kırmızı et, balık ve yumurtadır. İkinci derecede en iyi kaynaklar ise kurubaklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, çiğ badem ve kayısıdır" diye konuştu. Çocuğun sağlıklı gelişimi için kalsiyum içeren gıdaların da çok önemli olduğunu anlatan Okol, bunun için süt ve süt ürünleri, susam, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve kemik suyundan yapılmış yemeklerin tercih edilmesi gerektiğini söyledi.