10. Türkiye Bağcılık ve Teknolojileri Sempozyumu Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ev sahipliğinde başladı. 7 Ekim’e kadar devam edecek sempozyumda 124 adet bildiri tartışılacak. Sempozyumun ilk gününde üzüm üretiminin bilimsel çalışmalar ışığında gelişip çeşitlenebileceği vurgulandı.

Dünyanın en önemli çekirdeksiz üzüm merkezlerinden biri olan Manisa, 10. Türkiye Bağcılık ve Teknolojileri Sempozyumu'na ev sahipliği yapıyor. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü ev sahipliğinde yapılan sempozyum 5 gün sürecek. Sempozyumda üniversiteler, araştırma enstitüleri, yayım birimleri ile bağcılık sektörü arasındaki mevcut işbirliğinin geliştirilmesi, bilimsel çalışmaların, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, bağcılığın geleceğinin tartışılması ve disiplinler arası işbirliklerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

BİN 500 ÜZÜM ÇEŞİDİ MUHAFAZA ALTINDA

Bağcılık alanında güncel sorunlara bilimsel ve teknolojik ilerlemeler ışığında çözüm önerilerinin sunulacağı sempozyumdan çıkarılacak sonuçlarla Türkiye ve bölge ekonomisine katkı sağlanması da hedefleniyor. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü ve Sempozyum Başkanı Akay Ünal, sempozyumda yaptığı konuşmada “Ülkemiz bağcılık açısından önemli bir gen merkezi konumundadır. Bağcılık Araştırma Enstitüleri olarak bizler de Cumhuriyet tarihine yakın bir süredir faaliyetlerimize aralıksız devam etmekteyiz. Milli koleksiyon parsellerimizde bin 500 adete yakın üzüm çeşidimiz muhafaza altındadır. Yeni çeşit geliştirme çalışmalarımız da sürmektedir. Manisa da, Bağcılık Araştırma Enstitümüz arazilerinde 13 bin adet melez fert üzerinde yeni çeşitler geliştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Üniversite öğrencisi 13. kattan düşerek hayatını kaybetti Üniversite öğrencisi 13. kattan düşerek hayatını kaybetti

12 YENİ ÜZÜM ÇEŞİDİ TESCİL EDİLDİ

Bu çalışmalar sonucunda daha verimli, kaliteli, hastalık-zararlılara dayanıklı, erkenci-geçci gibi amaçlara uygun alternatif çeşitler geliştirerek üreticinin daha fazla gelir elde etmesini, aynı zamanda uluslararası piyasaya uygun çeşitler geliştirerek de ihracatın çeşitlenip artmasını hedeflendiğini belirten Akay, "Kurumumuz tarafından son 10 yılda 12 adet üzüm çeşidi tescil edilmiştir. Kurutmalık özelliği ile ön plana çıkan Sultan 7 ya da çalışma ismiyle tanınan K7 üzüm çeşidimiz üreticilerimiz tarafından yoğun talep görmekle birlikte yeni çekirdeksiz üzüm tesislerinin nerdeyse tamamı bu çeşidimizle kurulmaktadır. Yine çok erkenci özelliği ile dikkat çeken Spil Karası, 20 gramı bulan tane ağırlığı ile beğenilen Beyra, orta mevsim kaliteli sofralık özellikleri ile öne çıkan Efem bu çeşitlerden bazılarıdır. Ülke çapında adaptasyon çalışmaları ve yayım yoluyla yaygınlaştırılması devam eden çeşitlerimiz yakında sofralarımızla buluşmaya başlayacaktır” diye konuştu.

ÜZÜMÜN KATMA DEĞERİ ARTIRILMALI

Üzümün katma değerini artırmak için çeşitli çalışmaların yapıldığını açıklayan Ünal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaprağı, yaşı, kurusu, suyu, pekmezi her yönü değerli olan üzümün katma değerini artırmak, besin yönüyle oldukça değerli olan ürünleri tüketicilerimizle buluşturmak amacı ile Üzüm ve Teknolojileri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi'ni tamamlama aşamasındayız. Bu merkez ile zengin besin içeriğe sahip üzümün çekirdeğini, çekirdek yağını, kabuğunu alternatif gıdalara, eczacılık ve kozmetik sektörlerine sunulma olanaklarını inceleyeceğiz. Mevcutta işlediğimiz pekmez, üzüm suyu, koruk suyu, koruk şerbeti gibi geleneksel ve alternatif gıdalar dışında inovatif ürünler ile de üzümün katma değerini daha da artırmayı bu merkez sayesinde başarmayı hedefliyoruz.

27 ÜNİVERSİTEDEN 130 BİLDİRİ SUNULDU

 Bugün 41 yıldır süregelen bir geleneğin devamı için bir aradayız. İlki 1981 yılında başlayan, İlimizde ve bölgemizde 1983 ve 2009 yıllarında gerçekleştirilen bağcılık sempozyumlarının 10.sunu 13 yıl aradan sonra tekrar burada sizlerle gerçekleştirmenin heyecanı içerisindeyiz. Program kapsamında 29 farklı ilden, 14 farklı araştırma kurumundan ve 27 farklı üniversiteden katılımcılarımız ile bir arada olacağız. 130 adet bildiri başvurusunun bilim kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucu sözlü ve poster sunum olarak toplam 124 adet bildirinin değerlendirileceği etkinliğin hayırlı olmasını diliyorum.”

BİLİMSEL VE TEKNİK ÇALIŞMALAR ŞART

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık da dünya kuru üzüm pazarında güçlü bir rekabetin olduğuna işaret ettiği konuşmasında, "Bilimsel ve teknik çalışma yapmadan kuru üzüm pazarındaki yerimizi korumamız sürdürülebilir bir şey değildir. Rakip ülkelerimiz var, onlar da bu rekabetin içine girip pazardan pay almaya çalışıyorlar. Onları da biz gidip gözlemliyoruz. Baktığımızda bizden daha az üretim yapıyorlar. Bunlardan bir tanesi Avustralya, 40 ila 50 bin ton ürün yapıyor. Az olmakla birlikte bize göre daha yüksek teknolojiye geçmiş bir ülke. Ve ihracat fiyatları aşağı yukarı bizden yüzde 50 daha yüksek. Şimdi bağ alanlarını gezdik, yere sermiyorlar, asma üzerinde kurutma yapıyorlar. Onun da ayrı bir teknolojisi var. İşte bu sempozyumlar, bu açıdan büyük önem taşıyor. Bilimsel çalışma ve olayı bütünüyle birlikte görmenin, irdelemenin fırsatını yakalıyoruz. İnşallah bu sempozyumlarla kendimizi bir adım ileriye taşımamız gerekli" ifadelerini kullandı.

MANİSADA 50 BİN AİLE ÜRETİYOR

Manisa Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk ise üzümün başkentinde böyle bir sempozyumun düzenlenmesinden dolayı mutlu oldukların vurguladı. Öztürk, “Manisa’da yıl boyunca üzüm konuşulur, üzüm ile dertleşilir. Dolaysıyla üzümün bir üründen çok birçok anlam ifade ettiği bir değerimizdir. Bu şehirde yaşayan bunu iliklerine kadar hissederiz. Türkiye’de çekirdeksiz kuru üzümün yüzde 85’ini, sofralık üzümün yüzde 20’sini üreten bir ildeyiz. Her iki alanda Türkiye birincisiyiz. Bundan dolayı bu topraklarda ekonomi olarak bu ürün devam ediyor. 1 milyon dekar alana yaklaşan bir bağ alanı var. 50 bin üretici ailesi var. Manisa sadece Türkiye’nin değil dünyada önemli bir üretim merkezidir. Dünyanın da bu anlamda takip ettiği bir şehirdir. Tabi bunun getirmiş olduğu sorumluluklarda var” diye konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından sempozyuma destek olan plaket takdim edildi.