Soma'da yaz ortasında kömür kuyruğu!

13 kat fazla kazanıyorlar 13 kat fazla kazanıyorlar

Türkiye'nin en önemli kömür üretim merkezlerinden biri olan Manisa'nın Soma ilçesinde, kömürün piyasadaki ton fiyatı 5 bin TL'yi bulunca vatandaşlar belediyenin yarı fiyatına sattığı kömür için uzun kuyruklar oluşturdu. Somalı vatandaşlar kışın daha ucuza ısınabilmek için, Ağustos sıcağında saatlerce tonu 2 bin 500 TL'den kömür alabilmek için bekledi.

Geçen seneye göre yaklaşık 4 kat artan kömür fiyatları, kömür diyarı Soma'da da vatandaşları kara kara düşündürüyor. Kış mevsimine uzun süre kalmasına rağmen Soma Belediyesi'nin piyasanın yarı fiyatına sattığı kömürlerden almak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinden itibaren belediye önünde kuyruğa girdi. Daire başına en fazla 2 ton kömür satılan ve güvenilirliği nedeniyle talebin çok olduğu kömürler kısa sürede tükendi. Geçen yıl tonu 1500 TL civarında satılan kömürün bu yıl piyasada 5 bin TL'yi aştığını belirten Somalı vatandaşlar, ilçedeki bir çok mahallede doğalgaz olmadığını, bu nedenle kömür almak zorunda olduklarını belirtti.

'KÖMÜR KUYRUĞU KADERİMİZ OLMAMALI'

Kömürün merkezinde yaşanan kömür kuyruğuna CHP Soma İlçe Başkanı Levent Elbinsoy da tepki gösterdi. Elbinsoy, konuya ilşikin yaptığı açıklamada, "İlçemizde yüz yıldan fazla bir süredir kömür üretilmektedir. Soma, tarihin hiçbir döneminde kömür temin etmek isteyen vatandaşların uzun kuyruklarda bekletildiğine şahit olmamıştır. Soma’da yaşayan vatandaşlar olarak kömür üretiminin zorluklarını yakından biliyoruz. Kömürün tozunu, kirini çekiyor; zehirli havasını soluyoruz, bir avuç kömür uğruna işçilerimiz can veriyor. Kömürün bunca zahmetine katlanırken kömür kuyruklarında bekletilmek kaderimiz olmamalı" dedi.

*Fotoğraflar somayenihaber.com’dan alınmıştır.