CHP Manisa İl Başkanlığı, esnaf ve vatandaşlara gelen yüksek elektrik faturalarına tepki amacıyla mumlu protesto eylemi düzenlendi. Şehzadeler ilçesindeki Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin fatura ödeme merkezinin önünde gerçekleştirilen eyleme partili milletvekilleri, il ve ilçe yöneticileri ile vatandaşlar katıldı.

Türkiye'nin öncelikli gündem maddelerinden biri haline gelen 'yüksek elektrik faturaları' konusu, CHP'li yerel yöneticiler tarafından 81 ilde protesto edildi. Manisa'daki eyleme Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, Yunusemre İlçe Başkanı Av.Yalçın Arcak, kadın ve gençlik kolları ile sendika temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı. Eylemde partililer ve vatandaşlar ellerine aldıkları mumlarla elektrik faturaların yüksekliğine dikkat çekti. Eylemde söz alan CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, elektrik faturalarında yüksekliğin en önemli sebebinin Türkiye’nin en önemli stratejik alanı olan elektrik üretim ve dağıtım işinin özelleştirilmesi olduğunu ifade etti.

  ELEKTRİK ZAMLARI ZULME DÖNÜŞTÜ

 Balaban, “Türkiye’de stratejik alanlarda özelleştirme yapılmaması gerektiğini hep söyledik. Özelleştirmenin sonunu derin yoksulluk, halkın sermaye ile karşı karşıya kalması anlamına gelir dedik. Ama dinlemediler. Bugün yaşanan sorunun temeli özelleştirmedir. Bugün elektrik zamları artık bir zulme dönüşmüştür. Halkı yaşayamaz ve nefes alamaz hale getirmiştir. Her zaman söylüyoruz, AKP eşittir, zam, zulüm, işkencedir. İşkence illaki fiziki veya şiddetle olmaz. Halkın ekonomik yokluğu, psikolojik bunalımı, nefes alamaması en önemli işkencedir. İşte AKP iktidarı halka böyle bir işkence yapıyor. Elektrik faturaları kiralardan fazla oldu. Bu zamlar derhal geri alınsın. En azından kış aylarında elektrikte ve doğalgazdan alınan vergiler sıfırlansın" dedi.

 ENERJİ POLİTİKALARI İFLAS ETT

 CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ise konuşmasında, iktidarın enerji politikalarının iflas ettiğini belirterek, “Eğer bir ülkede bir günde mesleklerin elektriğinde  yüzde 52 ile 127 zam geliyorsa bilin ki o ülkede kriz vardır. Esnafın, sanayicinin elektrik faturası bir günde yüzde 127 artıyorsa o ülkede büyük ekonomik buhran vardır. Mazota ve benzine bir yıl içerisinde gelen zamların toplamı yüzde 120. Birileri çıkıyor diyor ki ‘Eğer bizim iktidarımız olmasaydı, bu faturalar daha yüksek gelirdi’ diyor. Bütün dünyada enerji fiyatlarının arttığını belirterek vatandaşa halinize şükredin ifadesini kullanıyorlar. Gerçek çok farklı. OECD ülkelerinde enerjide yüzde 25’lik bir artış var. Avrupa Birliği’nde yüzde 26. Ama ülkemizde enflasyon yüzde 50, enerjiye ise yüzde 120 zam" diye konuştu.

  KİRADAN YÜKSEK FATURA GELİYOR

 CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, konuşmasında "Bu kara kış için fon kurun dedik. Ancak bur avuç yandaşlarıyla birlikte sıcacık saraylarında oturanlar, ne gelen yüksek elektrik faturasını, ne de gelen yüksek zamları bilir. Bizim yaptığımız önerileri ise gülüp geçtiler. Elektriğe yüksek zammı yüklediler, şimdi vatandaş, esnaf perişan. Millet yanıyor. Ev ve işyeri kirasından fazla elektrik faturası geliyor" derken, Yunusemre İlçe Başkanı Av. Yalçın, "Bir siyasetçi olarak değil, bir vatandaş olarak isyan ediyorum. Esnafımız artık kendisine gelen elektrik faturalarını camlara asmaya başladı. Türkiye’de elektriğin üçte biri doğalgaz ile üçte biri ithal kömür ile üretilir. Doğalgaza yüzde 187 zam, ithal kömüre ise yüzde 404 zam gelmiştir" ifadelerini kullandı.

Erkeklerin 50 yaşından itibaren bu testi yaptırması önemli Erkeklerin 50 yaşından itibaren bu testi yaptırması önemli

  VATANDAŞLAR TEPKİLERİNİ DİLE GETİRDİ

 Partililerin konuşmaların ardından söz alan vatandaşlar ise kendilerine gelen yüksek elektrik faturalarından isyan etti. Tepkilerini dile getiren bazı vatandaşlar ise yüksek elektrik faturalarının yakarak isyanlarının gözler önüne serdi.