13 kat fazla kazanıyorlar 13 kat fazla kazanıyorlar

Manisa Unlu Mamülleri ve Gıda Üreticileri Derneği Başkanı Ruşan Gültekin, yüksek elektrik faturaları nedeniyle sektörde birçok işletmenin kepenk kapattığını söyledi.
Manisa Unlu Mamülleri ve Gıda Üreticileri Derneği Başkanı Ruşan Gültekin, düzenlediği basın açıklamasıyla elektrik tariflerine yapılan zamlara tepki gösterdi.
Gültekin, kirası 3 bin liralara dayanan işletmelerin bu rakamın 10 katını elektrik faturalarına harcadığını belitti. Gültekin işletmelerin yüksek gelen fatuaralar nedeniyle kepenk kapattığını veya devren saltık levhalarını astığını belirterek, yetkililerden sektöre yönelik iyileştirmelerin yapılmasını istedi. 
Bir çok üyeden gelen şikayetler nedeniyle açıklama yaptığını ifade eden Manisa Unlu Mamülleri ve Gıda Üreticileri Derneği Başkanı Ruşan Gültekin,“Türkiye şartlarında 3 bin liraya kadar kira veren işletmeler artık 25-30 bin aralığında elektrik faturalarını ödemeye başladı. Bunun sürdürülebilirliği yok. Çoğu işletme kapatmak zorunla kaldı. Bu hafta 5-6 tane işletme devren satılık levhalarını astılar. Bizim pandemi döneminde sıkıntılarımız oldu. Pademiden sonra gelen zamlardan da kendimizi kurtaramadık. Kiraların 10 katı faturalar gelmekte. Bizim meslektaşlarımız bu ödemeleri yapamıyor. Bizim ile ilgili kurumlara bu sorunu iletiyoruz. Bu hafta yüzde 7’lik bir indirim geldi. Bizim sektöre yönelik kapasite ve gerek bizim sektöre indirim olur. Çözüm için gerekenlerin yapılmasını istiyoruz.” dedi.
Gültekin şöyle konuştu: “Anayasa’nın 174’üncü maddesi devlet esnafını korur ifadesine istinaden devletimizin bu hakkımızı gözetip bizi korumasını istiyoruz. Elektrik dağıtım firmalarına karşı bizi korumalılar. Ham maddeden tutun tüm tedarik zincirine kadar bize yardımcı olmalarını itiyoruz.”