Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, TBMM'de kurulan Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu'nda milletvekillerinin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Çiftçilere verilen destekleri hatırlatan ve çiftçinin emeğinin yere düşürülmediğini belirten Pakdemirli, "Siz ekip biçmeye devam edin hem Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde hem daha öncesinde sizin emeğinizi yere düşürmedik, düşürmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

         EN ÖNEMLİSİ ÇİFTÇİYE MORAL

         Gübre desteklerini artırdıklarını ancak bunun yeterli olmadığını kabul ettiklerini kaydeden Pakdemirli, "Türkiye'de bu sezon itibarıyla 'ben zarar ettim' diyen çiftçimiz yok, olmaması gerekir. Gübre desteklerini artırdık, yeterli mi? Değil. Elimde olsa çok daha fazlasını veririm. Çiftçimize moral ve motivasyon vermek en önemlisi" diye konuştu. Dünyadaki fiyat artışlarına da dikkati çeken Pakdemirli, üretici dostu politikalarla hareket ettiklerini ifade etti.

         KARABORSA İDDİALARINI CEVAPLANDIRDI

         Gübrenin karaborsada olduğu iddiasını da değerlendiren Pakdemirli, Ticaret Bakanlığı olsun, biz olalım bunların denetimlere devam ediyoruz. Gelen şikayetlerin hepsini de değerlendiriyoruz" dedi. Çiftçilerin finansmanla ilgili sorunlarını hem Tarım Kredi Kooperatifleri hem de Ziraat Bankası ile konuştuklarını anlatan Pakdemirli, "Bu alanda biraz daha böyle bir dönemde çiftçimizi nefeslendirmelerini, ihtiyaçlarında işletme kredileri kullandırmaları konusunda da bankalarla da konuşuyoruz" şeklinde konuştu.