Doktorun burnunu kırarak güvenlik görevlisini de darp eden şüpheli adliyede Doktorun burnunu kırarak güvenlik görevlisini de darp eden şüpheli adliyede

Manisa'nın Yunusemre İlçesi'nde çevreye yaydığı zehirli atıklar nedeniyle 8 işçinin zehirlenmesine neden olan fabrikaya hem ciddi miktarda para cezası kesildi, hem de konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Manisa'nın Yunusemre ilçesine bağlı Karaali Mahallesi'nde tarım sulama kanalı çevresinde yaşanan hayvan ölümleri ve tarımsal arazilerdeki kurumalar Haziran ayında çeşitli siyaasi parti temsilcileri tarafından gündeme getirilmişti. Sonrasında bazı fabrikalar tarafından tarımsal sulama amaçlı kullanılan ve Gediz Nehri'ne dökülen sulama kanalına çevredeki fabrikalar tarafından siyanür ve sülfür maddesi döküldüğü iddiaları gündeme gelmişti. 25 Haziran gecesi bölgedeki bir fabrikada çalışan bazı işçilerin zehirli atıktan etkilenerek hastaneye kaldırılması üzerine tartışmalar üst noktaya çıktı ve konu TBMM gündemine taşındı.

İYİ PARTİ KONUYU MECLİS'E TAŞIDI

İYİ Parti İzmir Milletvekili Musavat Dervişoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplaması talebiyle hazırladığı soru önergesinde, yaşanan tartışmalar sonrasında sözkonusu sulama kanalından numune alınıp alınmadığını, hayvan ölümleriyle ilgili ne tür araştırmalar yapıldığı ve sulama kanalına kimyasallar bırakan ilgili fabrikalar tespit edilerek haklarında herhangi bir soruşturma süreci başlatılıp başlatılmadığını sordu. Bakan Kurum, önergeye verdiği cevapta sözkonusu fabrikaya 4 Aralık 2021'de 1 milyon 207 bin TL, 24 Nisan 2022 tarihinde ise 3 milyon 288 bin TL para cezası verildiğini, ayrıca Temmuz ayı itibariyle gerekli adli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

NUMUNELERİN SONUÇLARI BEKLENİYOR

Bakan Kurum, önergeye verdiği cevapta şu ifadeleri kullandı: "25 Haziran 2022 tarihinde Manisa Valiliği Çevre, Şehircilik ve iklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde görevli denetim personeli tarafından sahada gerçekleştirilen incelemeler neticesinde sulama kanalında kirlilik tespit edilmiştir. Kirliliğin kaynağını tespit etmek amacıyla bölgeye Bakanlığımızca akreditasyon verilmiş bir laboratuvar sevk edilerek 'Eşleştirme Analizi' yapılarak kirletici kaynak ve kirleten tespiti çalışması başlatılmıştır. Eşleştirme analizi yapılmak üzere 6 adedi Devlet Su İşleri (DSİ) Sulama Kanalı üzerinden ve 2 adedi Muradiye Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi yağmur suyu kanalı üzerinden olmak üzere toplam 8 adet numune alınmıştır. Sonuçlar beklenmektedir.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI ARAŞTIRIYOR

Yapılan denetimler ve eldeki deliller ışığında Parola Geri Dönüşüm Enerji Üretim Ltd. Şti.'ndeki tehlikeli atıkların, lisans koşullarına aykırı olarak, yağmur suları ve kanalizasyon batlarından çevre kirliliğine neden olacak şekilde tesis dışına ve alıcı ortama ulaştığı, lisans koşullarına aykırı şekilde faaliyet gösterdiği ve mevzuata aykırı hareket edildiği gerekçesiyle firmaya 04/12/2021 tarihinde 1 milyon 207 bin 155 TL idari yaptırım uygulanmıştır. Fiil tekrarı sebebiyle firmaya 25/04/2022 tarihinde 3 milyon 288 bin 288 TL idari yaptırım uygulanmıştır. Ayrıca söz konusu çevre kirliliği ile ilgili olarak 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli adli soruşturmanın yapılması için 04/07/2022 tarihli sayılı yazımız ile Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur."