Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki yüzbinlerce dekarlık alanda zeytin hasadına başlanırken, Ankara kulislerinde ortaya atılan yeni bir iddia zeytin üreticisini endişelendirdi. Buna göre, Atatürk döneminde yürürlüğe giren ve zeytin ağaçlarının kesilmesini yasaklayan kanunda önemli bir değişikliğe gidilecek ve 'zeytinliklere elektrik üretim santralı ve bunlara kaynak temin edilen sahalar' kurulabilecek. Zeytinlik alanların zarar görmesi anlamına gelen bu düzenlemenin hazırlık aşamasında olduğu iddia ediliyor. Düzenlemenin, zeytinlik alanlarda yapılması planlanan enerji santrali projelerinin Danıştay tarafından sözkonusu kanun gerekçe gösterilerek iptal edilmesinin önüne geçmek amacıyla yapılacağı ileri sürülüyor.
'ZEYTİNLİK ALANA SANTRAL KURULABİLECEK'
İddiaya göre, hazırlıkları süren ve çok sayıda yasada değişiklik planlayan torpa taslağa göre, zeytinliklere ve zeytinlik sahalarında jeotermal sondaj kuyuları yapılabilecek. Termal tespitinden sonra da elektrik üretmek üzere jeotermal santrallar kurulabilecek. Ancak bunun yapılabilmesi için mevcut zeytin ağaçlarından taşınabilecek olanların uygun bir alana taşınması, taşınamayacak olanların yerine de 5 kat zeytin ağacı dikilmesi şartı getirilecek. Hazırlıkları süren çalışmanın önümüzdeki dönümde Meclis gündemine getirileceği ifade ediliyor.
PROJELER DANIŞTAY'DAN DÖNÜYOR
Zeytinlik alanlara zarar vereceği öne sürülen düzenleme hazırlığına ilk tepki muhalefetten geldi. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, bu yönde bir hazırlık yapıldığını ancak ortada somut bir taslak olmadığını söyledi. Zeytini Koruma Kanunu'na göre zeytin ağaçlarını kesmenin suç olduğunu hatırlatan Bakırlıoğlu, "İktidar bu kanunu değiştirmek için bu güne kadar sayısız girişimde bulundu. Her seferinde büyük tepkiyle karşılaştı ve geri adım atmaka zorunda kaldı. Amaçları zeytinlik alanları enerji santrallerine, maden ocaklarına açmak. Özellikle bizim bölgemizde müdahale edilmek istenen birçok zeytinlik alan var. Her seferinde ilgili kanun gerekçe gösterilerek Danıştay tarafından bu projeler iptal ediliyor. Sanırım Danıştay'ın bu gerekçesini elinden almak istiyorlar. Biz bu çalışmaların takipçisiyiz ve hem doğamıza, hem çiftçimizin geçim kaynağına zarar verilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.
KANUN NE DİYOR?
1939 tarihli Zeytinciliğin Islahı Kanunu'nda zeytin ağacı kesilmesi yasaklanıyor. Yasa doğrultusunda hazırlanan Zeytinciliğin Islahı Yönetmeliği'nde ise konuyla ilgili hükümler şöyle: "Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az üç kilometre mesafede zeytin ağaçlarının bitkisel gelişimini ve çoğalmalarını engelleyecek kimyevi atık, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Zeytin ağaçlarını izinsiz kesenler veya sökenlerden 3573 sayılı Kanun'un 20 inci maddesi gereği ağaç başına iki milyon liradan beş milyon liraya kadar para cezası alınır. Kesilen ve sökülen ağaçlar müsadere edilir." Kanunda, alternatif alan bulanmaması durumunda ise çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu şartı getiriliyor.