Manisa çiftçisi havaların soğumasıyla birlikte zeytin hasadına başladı. Ekim ayından Şubat ayına kadar hasadı devam eden zeytinde bu yıl rekoltenin iyi olacağı tahmin ediliyor. Son yıllarda bilinçli tarımla birçok üründen daha fazla verim alan Manisa çiftçisi, üzümün ardından zeytinde de Türkiye'de söz sahibi oldu. Resmi verilere göre, Türkiye genelindeki toplam 513 bin tonluk sofralık zeytin üretiminin 166 bin tonunu gerçekleştiren Manisa, bu alanda toplam üretimin yüzde 32'sini karşılıyor. Yağlık zeytinde ise ülke genelindeki 803 bin tonluk üretimin 187 bin tonluk bölümü, yani yüzde 23'ü Manisa'da gerçekleşiyor.
AĞAÇ BAŞINA ÜRÜN MİKTARI 3 KAT ARTTI
Son 5 yılda sofralık ve yağlık zeytin üretiminde çok önemli bir mesafe kat eden Manisa'da, bu süre zarfında sofralık zeytin üretimi yapılan alan miktarı 650 bin dekardan 559 bin dekara, sofralık zeytin ağacı sayısı ise 14 milyon 360 binden 14 milyon 159 bine düşmesine rağmen, üretilen zeytin  miktarı 65 bin tondan 166 bin tona çıktı. 5 yıl önce sofralık zeytin ağaçları ortalama yılda 5 kilo ürün verirken, bu miktar 14 kiloya çıktı.
MANİSA'DA 25 MİLYON ZEYTİN AĞACI VAR
Yağlık zeytinde ise ürün miktarının yanı sıra üretim alanı ve ağaç sayısı da arttı. 2015 yılında il genelinde toplam 327 bin dekar alanda 4.3 milyon yağlık zeytin ağacı bulunurken, yıllık 44 bin ton zeytinyağı  üretiliyor, ağaç başına ortalama 10 kilo verim alınıyordu. 2020 yılında üretim alanı 523 bin dekara, ağaç sayısı 9.2 milyona, yıllık zeytinyağı üretimi ise 187 bin tona çıktı. Ağaç başına ortalama ürün miktarı ise 20 kilo olarak gerçekleşti. Manisa'da halen yaklaşık 1 milyon 100 bin dekarlık alanda 25 milyon adet zeytin ağacı bulunuyor. Zeytinlik alan, toplam 628 bin dekar alanı kaplayan üzüm üretim alanının yaklaşık 2 katı.
SOFRALIK ZEYTİN İHRACATI REKOR KIRDI
Manisa'da zeytin üretiminde yaşanan artış, Türkiye'deki üretim ve ihracat rakamlarında da kendini gösteriyor. Türkiye, sofralık zeytin ihracatında tarihinde ilk kez 150 milyon dolar barajını geçti. Zeytin rekoltesinin her yıl artmasını beklediklerini dile getiren Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, 2021-22 sezonunda sofralık zeytin ve zeytinyağı rekoltesi açıklanmamakla birlikte önceki yıllardan yüksek olacağına ilişkin ipuçlarına sahip olduklarını, 2021/22 sezonunda 100 bin ton sofralık zeytin ihracatı hedeflediklerini söyledi.
ZEYTİN ÜRETİCİSİNE DESTEK VERİLMELİ
Küresel ısınmanın son yıllarda etkilerinin sert bir şekilde hissedildiğine işaret eden Er, “Zeytin üreticisinin önemli maliyet kalemleri gübre, ilaç ve akaryakıt başta olmak üzere tüm girdi maliyetlerinde astronomik artışlar oldu. Üreticilerimizin ağaçlarına bakabilmeleri için üreticimize verilen primlerin zeytinyağında 3 TL, dane zeytinde de 75 kuruşa çıkarılması gerekiyor” diye konuştu.