CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile Kastamonu ve Manisa’da 611 bin 848 metrekare, Mersin ve Ankara’da ise 376 bin 494 metrekarelik alanın orman sınırı dışına çıkarıldığını belirterek, "Bu kararlar orman katliamına davetiye çıkarılmasıdır. Yapılan bu uygulamalar anayasaya aykırıdır" dedi.
CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa dahil bazı illerde yüzbinlerce metrekarelik alanın orman sınırı dışına çıkarılmasına tepki gösterdi. Başevirgen, yayımlanan bu kararların 2018 yılından önce bir şekilde tahrip edilmiş ormanlık alanlar ile taşlık ve kayalık olan orman alanların yerleşime açılmasına sebep olduğunu belirterek, "Yapılan bu uygulamalar anayasaya aykırıdır. Anayasamızın 169. Maddesi 'Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz...' hükmü ile  'Ormanlara zarar verebilecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz' hükümleri bulunmaktadır. Yani Anayasamız, ormanları koruma güvencesini devlete görev olarak tevdi etmiştir” diye konuştu.
SAVUNULACAK TARAFI YOK
Bu uygulamaların savunulur bir yanı olmamasına rağmen hala çıkarılan Cumhurbaşkanı kararlarını savunan kişi ve kurumların olmasının çok vahim olduğunu söyleyen Başevirgen, “Üzerinde yeterli miktarda ağaç bulunmuyorsa orası orman değildir, düşüncesi son derece yanlış. Orman alanları bir bütün olarak düşünülmelidir. Orman çok büyük bir ekosistemdir. Bu ekosistemde bulunan bütün bileşenlerin önemli fonksiyonları var. Orman; ağaç, diğer bitki, hayvan, mikroorganizma ve toprak gibi canlı cansız unsurların birleşiminden meydana geliyor. Üzerinde ağaç yok diyerek taşlık, kayalık alanlar orman dışına çıkarılırsa o ekosistemin bütün dengesi bozulur” ifadelerini kullandı.
ORMAN TAHRİBATI BÜYÜYECEK
Taşlık, kayalık olmayan ve üzerinde birçok ağacın bulunduğu İzmir Bayraklı ’daki 3 milyon 753 bin 603 m2 ormanlık alanının da orman sınırı dışına çıkarıldığını hatırlatan Bekir Başevirgen, “Yani ihtiyaç duymaları halinde ağaçları keserek betonlaşmaya göz yumacak ve kapalı orman alanları içerisinde bulunan açıklıkları bile yapılaşmaya açabilecekler. Sonrasında yol, alt ve üst yapılaşma gerekçeleriyle tahribatı iyice büyütecekler” şeklinde konuştu.
MÜTEAHHİTLERİN ÖNÜ AÇILIYOR
Türkiye'nin 23 milyon hektar orman alanı bulunduğunu söyleyen Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “Küçük bir kısmını yapılaşmaya açsak ne olur ki? diyerek orman katliamına davetiye çıkarılıyor. Alınan bu kararların benzerlerini maalesef birçok yer için çıkarmaya devam edecekler ve belki de on binlerce hektarlık orman alanını yok edecekler. Gözüne kestirdiği alana bina yapmak isteyen birçok müteahhidin önü de bu yolla açılmış olacak. Arsa vasfına dönüştürülen bu alanların kimlere hangi amaç ve bedellerle satılacağına da yakın zamanda göreceğiz. Rant ve talandan beslenen bu zihniyetin yıllarca verimli tarım alanlarını da betonlaştırdığını unutmamak gerek” dedi.