Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç’ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Görüşmenin içeriğine ilişkin yapılmazken, kulislerde Koç Holding’in Manisa’ya yapmayı planladığı 500 milyon dolarlık yatırımın konuşulduğu ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Basına kapalı yapılan görüşme, Cumhurbaşkanlığı ve Fenerbahçe’nin resmi twitter hesaplarından duyuruldu. İçeriğine ilişkin açıklama yapılmayan görüşmeyle ilgili kulislerde çeşitli yorumlar yapıldı. Odatv.com adlı internet sitesi ise ziyaretin Koç Holding’in, Alman Volkswagen'e fabrika yatırımı için tahsis edilen, ancak şirketin yatırım yapmaktan vazgeçtiği Manisa’daki arazide batarya üretim tesisi kurmak amacıyla gerçekleştirdiğini ileri sürdü. Söz konusu yatırımın 500 milyon doları aşacağı iddia ediliyor.

YATIRIM İÇİN 4 BİN DÖNÜMLÜK ARSA HAZIR

Volkswagen, yeni fabrika yatırımı için Türkiye’yi seçmiş, Eylül 2019’da Manisa Merkezli Türkiye birimini kurmuştu. 4 bine yakın istihdam sağlayacak fabrikanın Manisa’nın Yunusemre ilçesi Akgedik Mahallesi ile Manisa OSB arasında 4 bin dönümlük bir alana kurulması ön görülüyordu. Bölgedeki arazilerin tapu ile kamulaştırma işlemlerinin büyük ölçüde yapılmıştı. Ancak VW geçen yılın sonunda pandemiyi gerekçe göstererek projeyi rafa kaldırınca arazi da kamunun elinde boşa çıkmıştı. Koç Holding ise Mart ayında Cumhurbaşkanlığı Külliye’sinde düzenlenen törenle 2 milyar Euro'luk Cumhuriyet tarihinin en büyük otomotiv yatırımını açıklamıştı.