Türkiye'nin yıllardır yaşadığı 'ara elaman' sorununu aşmak için geliştirilen Mesleki Eğitim Merkezi modeli başarılı sonuçlar veriyor. 2016  yılında mesleki eğitim merkezini bitirenlerin lise mezunu sayılmasına ilişkin düzenlemeyle, bu merkezlere olan ilgide patlama yaşandı. Mesleki Eğitim Merkezlerinde okuyan öğrenci sayısı 550 bini aşarken, Manisa bu konudaki en başarılı il konumunda.

Türkiye’de meslek liselerinin önemi gün geçtikçe daha iyi anlaşılırken hükumetin bu konuda attığı adımlar da meyvelerini veriyor. 2016’da yapılan düzenlemeyle Mesleki Eğitim Merkezi’ni bitirenler artık lise mezunu sayılıyor. Haftada 4 gün maaşlı çalışan ve maaşlarının önemli bir bölümü devlet tarafından karşılanan öğrenciler, 1 gün ise okula gidiyor. Teorik ve pratik eğitimi bir arada gören öğrenciler, kalfalık ve ustalık belgelerini de burada alabiliyor. Okulu bitirdiğinde dilerse eğitimini aldığı meslekte çalışmaya devam ediyor, dilerse üniversite sınavına giriyor.

HEM OKUYOR, HEM  MAAŞLI ÇALIŞIYORLAR

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Manisa’da lise çağındaki her 100 öğrenciden 40’ının meslek liseleri veya meslek eğitim merkezlerinde eğitim gördüğünü, sanayisi hızla gelişen ve ara eleman ihtiyacı artan Manisa’da meslek lisesi mezunlarının işsiz kalmadığını söyledi. Mesleki eğitim merkezlerinde okuyan çıraklara asgari ücretin 3’te 1’i, kalfalara ise 2’de 1’i oranında devlet tarafından maaş verildiğini hatırlatan Dikici, “Şu anda Milli Eğitim Bakanlığı’nın mesleki eğitimdeki hedeflerine ulaşma konusunda Manisa olarak 81 il arasında ilk sıradayız” diye konuştu.

USTA İHTİYACI, MÜHENDİS İHTİYACINDAN FAZLA

Sanayi bölgelerinde ara eleman ihtiyacının mühendis ihtiyacından fazla olduğunu ve bu durumun tek başına mesleki eğitimin önemini ortaya koyduğunu belirten Dikici, “Bir fabrika 3 mühendis ihtiyacı olduğunu ilan etse 30 kişi başvuruyor ancak 3 usta yani ara eleman arasa 5 kişi başvuruyor. Milli Eğitim Müdürlüğü olarak meslek liselerinin öğrenciler açısından daha cazip olması için bir dizi çalışma yapıyoruz. Geçen yıl tüm meslek lisesi öğrencilerimize sanayi bölgesini gezdirdik, öğrenciler için çok etkili oldu” diye konuştu.

SANAYİ BÖLGELERİ DESTEK VERİYOR

Çocukları sosyalleştiren projede faaliyetler devam ediyor Çocukları sosyalleştiren projede faaliyetler devam ediyor

Manisa’da mesleki eğitim  merkezinde eğitim gören öğrenci sayısının 8 binlerden 17 bin 579’a çıktığını, ülke genelinde ise 158 bin olan öğrenci sayısının kısa  sürede 550 bine yükseldiğini ifade eden Dikici, “Manisa olarak bu  konuda en iyi il konumundayız. Bunda Manisa’daki organize  sanayi bölgelerinin çok güçlü olması ve bize destek vermesi de önemli. Şu anda ikisi merkezde, ikisi Akhisar’da, diğerleri ise Turgutlu ve Salihli’de olmak üzere toplam 6 organize sanayi bölgemiz var. Bu bölgelerde görevli arkadaşlarımız var; oradaki yetkililerle, sanayicilerle irtibat halindeler ve bu şekilde çırak ve kalfa sayımızı artırıyoruz. Hem fabrika kazanıyor, hem de biz de daha çok öğrencimizin meslek öğrenmesini sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

7 FABRİKADA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ KURULDU

Mesleki eğitim merkezlerinin fabrikalarda da şubelerini açtıklarını  anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an itibariyle 7 fabrikada mesleki eğitim şubemiz var. Öğrenciler fabrikanın içinde eğitime devam ediyor. Haftada bir gün öğretmenlerimiz gidiyor teorik ders veriyor, 4 gün de iş yerinde pratik yapıyorlar. 4 yıl sonunda hem lise diploması veriyoruz hem de firmalar istihdam sağlıyor. Tüm sanayi bölgeleriyle irtibat halindeyiz, isteyen her fabrikada şube açıyoruz. Usta çırak ilişkisi fabrikada icra edilmiş oluyor. Çocuk hem günümüz şartlarına göre eğitim alıyor, hem de pratiğini  yapıyor.”